«Пространство изьватас»

Выставка «Пространство изьватас» – неотъемлемая часть проекта «Азбука-атлас изьватас», в 2023 году получившего поддержку второго грантового конкурса Президентского фонда культурных инициатив.

Проект направлен на сохранение и передачу ижемского диалекта коми языка (изьва кыы) молодому поколению. Это очередной эксперимент, культурный вызов коми-ижемцев, стремление визуализировать свой диалект в языковом пространстве в формате книги «Азбука-атлас изьватас» и выставки «Пространство изьватас».

Каждый разворот азбуки посвящён одной букве. Связанная с ней аутентичная культура коми-ижемцев раскрывается через образы самой буквы, её ассоциативный ряд, орнамент, предметы и явления окружающего мира, рождая своеобразный сюжет.

Выставка демонстрирует не содержание книги, а саму концепцию проекта – создание пространства смыслов. Особенность экспозиции не только в показе музейных коллекций, но и в формировании площадки для разговора с посетителем: носителем культуры, заинтересованным или случайным зрителем. Каждый здесь сможет поразмышлять об идентичности, задуматься об этнической принадлежности, найти ответ на вопрос «Кто Я?»

Организатор проекта: Ижемский районный детский центр (директор – Ольга Терентьева)

Соисполнитель проекта: АНО РиРИП «Мозартика», группа «UNIpublish»

Партнёр проекта: Национальный музей Республики Коми

Участники проекта: Ижемский районный историко-краеведческий музей, Территориальный фонд информации Республики Коми, Ижемская межпоселенческая библиотечная система, Национальная галерея Республики Коми, Сыктывдинское музейное объединение

Руководитель проекта: Елена Хозяинова

Методика проекта: Полина Руссавская, Оксана Денисова

Координаторы проекта: Наталья Хозяинова, Екатерина Хозяинова, Антонина Артеева

Научный консультант: Марина Федина

Куратор выставки: Наталья Хозяинова

Художник выставки: Елена Горчакова

Выставочный зал, ул. Коммунистическая, 6.

Справки по телефонам: 44-21-34, 89087164084.

***

«Изьватаслӧн гöгöртас» выставка – «Изьватаслӧн азбука-атлас» проектлӧн колана юкӧн. Уджтасыс аддзис отсöг Президентлӧн культура водзмӧстчӧмъяс фондлӧн мӧдӧд гранта конкурсын. Сiйö сиöма коми кывлысь изьва сёрнисикас видзӧмлы да томуловлы сернисикассö сетӧмлы. Тайӧ ӧнiя изьватаслӧн аслыспӧлӧс эксперимент, культурнӧй вызов – ас сёрнисикас небӧг да выставка форматын петкӧдлыны зільӧм. Азбукалӧн быд листбок сиӧма ӧти шыпаслы. Сыкӧд йитчӧм изьватаслӧн культураыс чужтӧ аслыспӧлӧс ассоциативнӧй сюжет.

Выставка петкӧдлӧ оз небӧглысь сюрӧссӧ, а уджтаслысь концепциясӧ – вежӧртаса пространство лӧсьӧдӧм. Экспозициялӧн сюрӧсыс абу музейлысь коллекцияяс петкӧдлӧмын, а волыськӧд сёрнитан площадка артмӧдӧмын: культура новлӧдлыськӧд, окотитыськӧд либӧ виччысьтӧм видзӧдыськӧд. Быдӧн тані вермас мӧвпыштлыны ас войтыр ӧткодьлун да торъялӧм йылысь, аддзыны вочакыв «Коді Ме?» юалӧм вылӧ.

Проект котыртысь: Изьва районса челядьлы шӧрин (директор – Ольга Терентьева)

Ӧтув збыльмӧдысь: «Мозартика» АНО РиРИП, «UNIpublish» котыр

Медшӧр уджъёрт: Коми республикаса вужвойтырлӧн музей

Проектӧ пырӧдчысьяс: Изьваса историко-краеведческӧй музей, Коми республикаса юӧрлӧн мутас фонд, Изьваса овмӧдчӧминкостса библиотечнӧй система, Коми республикаса вужвойтырлӧн галерея, Сыктывдінса музей ӧтув

Уджтасӧн веськӧдлысь: Елена Хозяинова

Уджтаслӧн методика лöсьöдысь: Полина Руссавская, Оксана Денисова

Уджтас ӧтувтысьяс: Наталья Хозяинова, Екатерина Хозяинова, Антонина Артеева

Наука боксянь консультант: Марина Федина

Выставкалӧн автор: Наталья Хозяинова

Выставкалӧн художник: Елена Горчакова

Коммунистическöй улича, 6 керка

Шыöдчöй миян дiнö

44-21-34, 89087164084 телепонъяс пыр.